top of page
flaga.jpg

Bydgoszcz

Bydgoszcz - miasto w Kotlinie ToruÅ„skiej, nad BrdÄ…, u jej ujÅ›cia do WisÅ‚y. Siedziba wojewody kujawsko-pomorskiego i starosty powiatu bydgoskiego. Prawa miejskie nadaÅ‚ miastu Kazimierz Wielki  19 kwietnia 1346 roku.
Bydgoszcz zlokalizowana jest na ogromnej polanie obejmujÄ…cÄ… obszar 150 km² otoczonej pierÅ›cieniem lasów należących do kompleksów Puszczy Bydgoskiej i tzw. Lasu Bydgoskiego, Å‚Ä…czÄ…cego siÄ™ wzdÅ‚uż doliny Brdy z Borami Tucholskimi. Tereny zieleni i lasy w Bydgoszczy stanowiÄ… poÅ‚owÄ™ obszaru miasta. W Bydgoszczy zlokalizowany jest najwiÄ™kszy obszarowo park w Polsce. 
PoczÄ…tki Bydgoszczy:  SiÄ™gajÄ… one Å›redniowiecza, kiedy to powstawaÅ‚y pierwsze osiedla, tworzÄ…ce drewnianÄ… jeszcze wtedy osadÄ™ rybackÄ…. Szybkiemu rozwojowi osady zwanej Bydgoszcza  i przeksztaÅ‚ceniu jej w gród warowny sprzyjaÅ‚ fakt przebiegania w jej pobliżu  szlaku bursztynowego.
W latach 1772-1806 i 1815-1920 Bydgoszcz należaÅ‚a do zaboru pruskiego, od 1815 r. byÅ‚a częściÄ… Wielkiego KsiÄ™stwa PoznaÅ„skiego. W roku 1773 rozpoczÄ™to tu budowÄ™ KanaÅ‚u Bydgoskiego, który poÅ‚Ä…czyÅ‚ BrdÄ™ z NoteciÄ…. Od XIX wieku nastÄ…piÅ‚ znaczny rozwój tego regionu - budowa linii kolejowych do PiÅ‚y, GdaÅ„ska, Torunia i InowrocÅ‚awia. W XIX wieku Bydgoszcz to najbardziej niemieckie miasto zaboru pruskiego. Po roku 1920 również silny oÅ›rodek mniejszoÅ›ci niemieckiej, 3 wrzeÅ›nia 1939 roku dochodzi tu do walk jednostek polskich z niemieckimi dywersantami wspomaganymi przez miejscowych Niemców (m.in. czÅ‚onków Hitlerjugend).
W 1973 r. wÅ‚Ä…czono do Bydgoszczy pobliskie miasto Fordon. Od 1 stycznia 1999 roku miasto jest w województwie kujawsko-pomorskim.

Stary Rynek ma ksztaÅ‚t prostokÄ…ta, wymiary 100 × 125 m, gÅ‚ówny plac miejski w Bydgoszczy usytuowany jest w pobliżu centrum miasta. Przy rynku znajduje siÄ™ ratusz, a nieopodal katedra. Stary Rynek, wytyczono w 1346 roku na polecenie króla Kazimierza Wielkiego. Rynek otaczajÄ… z póÅ‚nocy i zachodu cieki wodne, rzeka Brda i MÅ‚ynówka.                  Stary  Rynek » wiÄ™cej

Stary Rynek po remoncie

Wyspa MÅ‚yÅ„ska - Widok na BrdÄ™, OperÄ™ Nova i  KatedrÄ™ pw. Å›w. Marcina i MikoÅ‚aja, Sanktuarium Matki Bożej    

Wyspa MÅ‚yÅ„ska w rejonie staromiejskim Bydgoszczy, o powierzchni ok. 6,5 ha, mieszczÄ…ca obiekty kulturalne i rekreacyjne, otoczona bulwarami i urzÄ…dzeniami hydrotechnicznymi, jest bardzo atrakcyjna dla zwiedzajÄ…cych jak również caÅ‚e miasto. Siedziba Opery Nova znajduje siÄ™ w zakolu Brdy na granicy Starego Miasta i ÅšródmieÅ›cia Bydgoszczy. Naprzeciw Opery znajduje siÄ™ poÅ‚Ä…czona z niÄ… kÅ‚adkÄ… Wyspa MÅ‚yÅ„ska oraz bulwary nad BrdÄ…, a z tarasu otaczajÄ…cego gmach Opery rozpoÅ›ciera siÄ™ widok na bydgoskÄ… katedrÄ™, spichrze, mÅ‚yny Rothera, MiÄ™dzywodzie i WyspÄ™ MÅ‚yÅ„skÄ….



Bydgoszcz jest jednym z najwiÄ™kszych miast w Polsce, zajmuje 8. miejsce pod wzglÄ™dem liczby ludnoÅ›ci (okoÅ‚o 345 tys. mieszkaÅ„ców w roku 2020). Duży oÅ›rodek przemysÅ‚u, handlu i logistyki oraz wÄ™zeÅ‚ drogowy, kolejowy i żeglugi Å›ródlÄ…dowej. Na terenie miasta jest zlokalizowany MiÄ™dzynarodowy Port Lotniczy im. Ignacego Jana Paderewskiego oraz port rzeczny.

Bydgoszcz to także oÅ›rodek akademicki, naukowy, kulturalny, z poÅ›ród 15 wyższych szkóÅ‚ najważniejsze uczelnie to: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Kolegium Medicum im. Ludwika Rydygiera, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, Akademia Muzyczna, Wyższa SzkoÅ‚a Bydgoska i wiele innych. W mieÅ›cie jest duży garnizon wojskowy oraz wiÄ™kszość instytucji NATO.

Pod wzglÄ™dem gospodarczym i urbanistycznym nie umniejszajÄ…c osiÄ…gnięć niemieckich, kiedy to miasto byÅ‚o w ich wÅ‚adaniu, po pierwszej wojnie Å›wiatowej i drugiej a szczególnie w ostatnich 30 latach po wyzwoleniu z pod dominacji sowieckiej miasto przyspieszyÅ‚o gwaÅ‚townie w swoim rozwoju. PrzyczyniÅ‚o siÄ™ do tego wstÄ…pienie Polski do Unii Europejskiej. Dużo strategicznych inwestycji zostaÅ‚o zrobione przy wsparciu Å›rodków unijnych. Miasto zrobiÅ‚o siÄ™ przyjazne i piÄ™kne, i nadal piÄ™knieje.

Stary Kanał Bydgoski -

WzdÅ‚uż brzegu Starego KanaÅ‚u można sobie pospacerować lub pojeździć rowerem. SÄ… tu pobudowane Å›cieżki rowerowe i piesze. Można siÄ™ tu zrelaksować oddychajÄ…c Å›wieżym i wilgotnym powietrzem, podziwiajÄ…c przyrodÄ™ bogatÄ… w roÅ›linność brzegowÄ… oraz różne ptaki pÅ‚ywajÄ…ce na wodzie. 


W latach 1910-1915 miaÅ‚a miejsce przebudowa kanaÅ‚u. Zmieniono wówczas jego bieg, a stara część zyskaÅ‚a nazwÄ™ Starego KanaÅ‚u Bydgoskiego. Obecnie jest on wyÅ‚Ä…czony z ruchu. Stanowi atrakcjÄ™ turystycznÄ… miasta, a jego brzegi sÄ… miejscem wypoczynku bydgoszczan. KanaÅ‚ Bydgoski to droga Wodna Å‚Ä…czÄ…ca WisÅ‚Ä™ z OdrÄ… poprzez rzekÄ™ BrdÄ™ od strony WisÅ‚y i Noteć od strony Warty, jego dÅ‚ugość wynosi 24,7 km a różnicÄ™ poziomów reguluje 6 Å›luz wodnych. KanaÅ‚ może przyjmować jednostki do 400 ton noÅ›noÅ›ci. Plany budowy kanaÅ‚u istniaÅ‚y jeszcze w Rzeczypospolitej, ale powstaÅ‚ w latach 1772-1775, tuż po I rozbiorze z inicjatywy króla pruskiego Fryderyka II. Na Kanale Bydgoski znajduje siÄ™ sześć Å›luz: cztery w Bydgoszczy - w Okolu, w Czyżówko, PrÄ…dach i Osowej Górze oraz w Nakle Nad NoteciÄ… - w Józefinkach i Nakle Wschód. 

Tereny zielone Bydgoszczy zajmujÄ… poÅ‚owÄ™ obszaru miasta, jest to najwiÄ™kszy obszarowo park w Polsce. Miasto usytuowane jest, na ogromnej polanie, 150 km 2, otoczonej pierÅ›cieniem lasów, należących do kompleksów: Puszczy Bydgoskiej i tzw. Lasu Bydgoskiego, Å‚Ä…czÄ…cego siÄ™ wzdÅ‚uż doliny Brdy z Borami Tucholskimi, zobacz » mapÄ™  

​

 Widok na Bydgoszcz zobacz » film 

 Rejs po Brdzie zobacz » rejs

Zobacz pomniki przyrody w Bydgoszczy » album 

Bydgoski park przyrody w MyÅ›lÄ™cinku » zobacz

                                         Bydgoski park przyrody w MyÅ›lÄ™cinku - higiena                                                                                                                   osobista kaczek i gÄ™si przy stawie zobacz  »                                                                                                                                                                                                         

                                                                                                                            

balaton.jpg

 Bydgoski "Balaton" - bardzo piÄ™kne miejsce przychodzi tu odpoczywać dużo ludzi. WidziaÅ‚em nawet uczniów ze szkoÅ‚y podstawowej,   którzy przyszli razem z nauczycielem by pobiegać dookoÅ‚a jeziorka, widziaÅ‚em też opiekunki, które przyprowadziÅ‚y tu dzieci   niepeÅ‚nosprawne. Jeziorko a może duży staw, jest obroÅ›niÄ™ty trzcinÄ…, z dwoma dużymi fontannami. DookoÅ‚a tego zbiornika wodnego, sÄ…   piÄ™kne aleje i Å‚awki, jest gdzie odpocząć. Na stawie różne ptactwo, kaczki, kurki i Å‚yski no i przy brzegach peÅ‚no goÅ‚Ä™bi, które jakby   polowaÅ‚y na okruchy  Wyżej wkoÅ‚o jest park z piÄ™knymi dużymi drzewami i krzewinÄ…, z alejami do spacerowania i innymi obiektami   sÅ‚użącymi do wypoczynku.

 Ludzie nazwali to "Balatonem" ale rzeczywiÅ›cie jest tam piÄ™knie.

"Balaton” jest poÅ‚ożony na terenie osiedla Bartodzieje w Bydgoszczy. Zajmuje teren o wymiarach 150 × 450 m, miÄ™dzy ulicami:   SwarzewskÄ…, Polanka, GajowÄ… i Marii SkÅ‚odowskiej-Curie, okoÅ‚o 46 minut rowerem z ul. Gen. Leopolda Okulickiego w Fordonie.

 OkoÅ‚o poÅ‚owy powierzchni parku zajmuje staw zwany „Balaton”, ma on wymiary 80 × 225,powstaÅ‚ jako zbiornik poeksploatacyjny po   cegielni,   glina pozyskiwana stÄ…d byÅ‚a jeszcze w latach 60-tych XX wieku.
Link do albumu » 
Balaton

bottom of page