top of page

Fordon  - nazwa pochodzi od słowa fordan oznaczającego w starej Polsce rodzaj                             cła rzecznego i podatku wodnego

fordon

Fordon - trochę historii: Pierwsze ślady osadnictwa na terenie Fordonu pojawiły się już w epoce kamienia w latach 6000 - 4500 p. n. e. Zaś Gall Anonim wspomina w kronice o grodzie Wisegrod w 1113 n.e. (dzisiejsza nazwa Wyszogród). 

Prawa miejskie uzyskało w 1424 roku nadane przez króla Władysława Jagiełłę. W Fordonie nad Wisłą była komora celna. W XVIII wieku uiszczało tu opłaty około dwóch tysięcy statków rocznie, dochód z komory trafiał do wójta bydgoskiego. Kupcy z Fordonu prowadzili handel rzeczny z miastami położonymi nad Wisłą.

Nie posiadali jednak własnych statków, dzierżawili je. Fordon był miastem trzech kultur, polskiej, żydowskiej i niemieckiej. 

 Grodzisko Wyszogrodzie                                          Grodzisko Wyszogrodzkie

Na lewym brzegu Wisły w strategicznie ważnym miejscu na pograniczu Pomorsko-kujawskim był gród warowny zwany Wyszogrodem, który powstał dużo wcześniej niż samo miasto,   sprawował kontrolę nad drogą wodną Wisły i węzłem drogowym wiodącym z Kujaw na Pomorze Gdańskie oraz ziemię chełmińską.

W związku z tym był przedmiotem długotrwałych sporów i walk Kujawsko-pomorskich. Upadek grodu związany jest z najazdem krzyżackim z 1330 roku. Wyszogród został zniszczony przez najeźdźców oraz opuszczony przez mieszkańców, którzy przenieśli się w inne miejsce. Rozwinęło się na nim miasteczko Fordon. Obecnie pozostałości średniowiecznego grodu leżą na skraju stromej skarpy wiślanej. Szczyt grodziska osiąga wysokość 50 m n. p. m i 21,4 m ponad średnim poziomem Wisły. Grodzisko jest wyraźnie zaznaczone w terenie w postaci fragmentów wałów i fosy, z wjazdem od strony północnej. Na wierzchołku znajduje się krzyż jubileuszowy z 1997 r. ustawiony na pamiątkę wyprawy misyjnej św. Wojciecha, który wedle podań, gościł w Wyszogrodzie i poświęcił kaplicę p.w. św. Magdaleny. Wyszogród stracił prawa miejskie na rzecz Bydgoszczy w 1973 roku  pierwszego stycznia,   niektórzy mówią że nie było to dobre ale nie wiadomo jak by się rozwinął będąc samodzielnym miastem zobacz » album

 Linki do trzech albumów »  

W pierwszym  albumie są zdjęcia robione nad Wisłą, z prawego brzegu, dwa ze Strzyżawy, osiedla przy ulicy Andersa, i w pobliżu Altanowej. Drugi link to album "Fordon", a trzeci link "Fordońskie okolice" zrobiony w Sway. Fordon to bardzo ładna dzielnica Bydgoszczy, która ma 19 osiedli, bardzo dużo jak na dzielnicę mającą około 72 tys. mieszkańców

Stawy, drzewa, rośliny rosnące dziko i rośliny uprawiane przez polskich rolników

 Zdjęcia zrobione w obrębie ulicy gen. Bora Komorowskiego, Wyzwolenia, oczyszczalni ścieków, wału przeciwpowodziowego. Łoskoń  i Powiśle - są tu pola uprawne, obsiane kukurydzą, burakami, rzepakiem i zbożem, bardzo to wszystko ładnie rośnie,   zieloniutkie aż miło robi się od patrzenia. Pola znajduję się pomiędzy różnymi pod względem wielkości kępami drzew i stawów.   Wybrałem się tu na przejażdżkę rowerem, spokój, piękne widoki,  świeże powietrze i ani jednego człowieka tylko ja. 

Mapa

 Na mapie Bydgoszczy zaznaczone są granice Fordonu gdzie mieszkam. Jak widać Fordon opiera się o Brdyujście, Bydgoskie Zakole Wisły i Fordoński Przełom Wisły oraz o Górny Taras. Zobacz » więcej 

Fordon to piękne miasto i co jakiś czas pięknieje, ostatnio został oddany do użytku rynek w Starym Fordonie po gruntownej przebudowie, tzw. rewitalizacji. Na rynku powstała piękna fontanna, odnowiono pomnik ku czci pomordowanych w czasie drugiej wojny światowej. Cały rynek zyskał nowy wygląd dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technicznym, mamy tu piękne i bardzo wygodne ławki, nagłośnienie, drzewa i krzewy oraz podświetlony kościół, który wkomponował się w ten rynek. Mieszkańcy Fordonu oczekują teraz na zakończenie prac nad nabrzeżem Wisły. W Fordonie i w okuł są bardzo piękne krajobrazy i widoki do podziwiania.

Polna droga 

Polna droga, którą można dojść do wału przeciwpowodziowego.

Po lewej stronie jest ogród na którym ludzie uprawiają swoje działki, mają na nich drzewa owocowe i warzywa. Po prawej stronie piękna kukurydza. Widoczne dalej duże drzewa są za wałem na terenie zalewowym. Za tymi drzewami jest Wisła do której tą drogą mam najbliżej.

bottom of page