top of page


               Skanseny 
                                             Skanseny
                                                                 Skanseny 
                 

Skanseny i muzea

Biskupin

Osada jest  tajemnicza,  otaczają ją wystające z podłoża wyspy czarne kłody, do złudzenia przypominające resztki zatopionych domów. Wyjątkowo liczne i dobrze zachowane ślady w torfiastej ziemi wskazują, że przed 2700 laty był tu wspaniały gród Prasłowian, który po wielu dziesiątkach lat istnienia z niewiadomych przyczyn szybko opustoszał. Archeologowie i historycy różnie tłumaczą powód jego upadku. 

Biskupin to wieś w województwie kujawsko-pomorskim, w której znajduje się najsłynniejszy polski rezerwat archeologiczny. To tu w epoce brązu powstała osada łużycka, która w niewyjaśnionych okolicznościach przestała istnieć. Dzięki odkryciom jakich dokonano tu od lat 30. XX wieku, zrekonstruowana została zabudowa ówczesnych mieszkańców. Dzięki temu możemy zobaczyć jak wyglądało codzienne życie rodzin z dawnej epoki. Jest wiele faktów i mitów, które powstały o Biskupinie na przestrzeni lat. 

Gród biskupiński został wybudowany na wyspie jeziornej, obecnie półwysep, o powierzchni około 2 hektarów, już w ok. 738 roku p.n.e. Wedle badań, gród zamieszkiwany był do okresu V wieku p.n.e., gdy nagle opustoszał.

Gród biskupiński otoczony był wałem drewniano-ziemnym o długości ok. 460 m, szerokości 350 cm i wysokości 6 m, wymiary przybliżone. Sercem wału były skrzynie (izbice) dębowe o konstrukcji zrębowej, wypełnione kamieniami i ziemią. W części południowo-zachodnie osady znajdowała się brama z wieżą i wrotami otwieranymi do wnętrza osady. Osadę ze stałym lądem łączył drewniany pomost, który prowadził wokół wałów, dzięki czemu wrogowie byli łatwiejszym celem dla obrońców. Gród miał połączenie wodne z Notecią, Wartą i dalej Odrą, dzięki czemu możliwe były podróże aż do wybrzeża morskiego. 

Gród upadł w V wieku p.n.e.  około 550 roku p.n.e. Woda i osadzający się muł, przyczyniły się do zachowania w niemal nieskazitelnym stanie ruin Biskupina. Niektórzy nazywają Biskupin "polskimi Pompejami" zapominając o tym, że w rzymskim mieście miasto zginęło wraz z ludźmi, zaś Biskupin został opuszczony przed ostateczną zagładą. 

Link do albumu » Osada

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji

IMG_20200723_112650.jpg

Piękne małe parowozy

Kolejki wąskotorowe w Wenecji

W Biskupinie i Wenecji byłem kilka razy z żoną, wnukami, i znajomymi. Bardzo lubię tam jeździć i zwiedzać te wszystkie zabytki, może się jeszcze kiedyś wybiorę, jeśli nie zdążę odejść do innego świata. 
 

Muzeum powstało w roku 1972 kiedy to miłośnicy kolei wąskotorowej postanowili utworzyć w Wenecji skansen. Umiejscowiono go w miejscu niebyle jakim, bo tuż obok zamku Weneckiego, w którym rezydował swego czasu Diabeł Wenecki. Widocznie myśl o stworzeniu tego miejsca przypadła do gustu pilnującemu ruin duchowi, bo nie przeszkadzał w gromadzeniu eksponatów, ani też nie straszył coraz większej ilości pojawiających się w okolicy turystów.

Dzisiaj muzeum szczyci się mianem największego skansenu kolei wąskotorowej w Europie, a ilość i jakość zgromadzonych eksponatów, może przyprawić o zawrót głowy.

Zgromadzono tutaj kolekcję parowozów, kolejek, drezyn i wagonów różnego typu około 70 eksponatów. Wśród nich można odnaleźć takie perełki jak najmniejszy w Europie wagonik pocztowy, czy parowóz Leon, który jest prawdziwą wąskotorową gwiazdą. Zobacz album » Muzeum kolejki wąskotorowej

Skansen w Toruniu








 

Park Etnograficzny przy Muzeum Etnograficznym znajduje się w Toruniu, Chełmińskie Przedmieście ul. Wały Sikorskiego 19

Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku

 Pałac Stary

Pałac Nowy

Park pałacowy to 36 hektarów obszaru na którym są bujne lasy i wkomponowane w nie ogrody. Znajdują się tu dwie prawdziwe architektoniczne perły, to dwa pałace, Stary i Nowy, które mają ciekawą historię,  Park jest też bardzo ciekawy a powietrze jest wspaniałe, można się dotlenić podczas spaceru. Link do albumu » Ostromecko           
Stary Pałac zwany również pałacem Mostowskich wzniesiono , w miejscu dawnego dworu szlacheckiego. Z
ostał wybudowany w latach 1759 –1766 przez Pawła Michała Mostowskiegowojewodę pomorskiego.
 Pałac Nowy zbudowany został  w latach 1832 –1848 przez bogatą kupiecką rodzinę Schönbornów pochodzącą  Grudziądza, która uzyskała tytuł szlachecki w czasach Księstwa Warszawskiego. Ostatnim właścicielem majątku był hrabia Joahim Alvensleben, który miał dwóch synów, Młodszy syn Ludolf był nastawiony bardzo pozytywnie do władz polskich. Służył w wojsku polskim w stopniu oficerskim. We wrześniu 1939 r. brał udział w wojnie obronnej. Po wkroczeniu wojsk niemieckich do Bydgoszczy powrócił na krótko do Ostromecka. Jednak ze względu na swojego starszego brata Albrechta musiał opuścić rodzinne strony. Starszy syn hrabiego Joachima, Albrecht, opowiedział się po stronie nazistowskich Niemiec. Swoją działalnością w czasie II wojny światowej naraził dobre imię rodziny. Istnieją dowody, że Albrecht w towarzystwie oficerów SS uczestniczył w masowych egzekucjach ludności polskiej powiatu chełmińskiego.


 Nadole, Krokowa - Kaszuby
Skansen w Nadolu i Zespół Pałacowo - Parkowy w Krokowej

bottom of page